Krkonosskerozhledy.cz

O nás Média Fotogalerie Kontakt
 

Volný čas

RSS Feed

Filtry - zde klikněte pro jejich skrytí

Fulltextové vyhledávání

Region

Náchodsko Trutnovsko Jičínsko Semilsko Jablonecko Celá ČR

Další filtry

cyklostezky kultura lyžařské tratě památky příroda rozhledny skiareály sport výlety zajímavosti

Jít zpět

Jít zpět

Mříčná – kostel sv. Kateřiny Alexandrijské

Mříčná – kostel sv. Kateřiny Alexandrijské

Klikněte pro zvětšení obrázku.

Region: Semilsko

Mříčná – kostel sv. Kateřiny Alexandrijské

Vcelku prostá svatyně, orientovaná obráceně, než u kostelů bývá zvykem (oltář najdeme na západní straně), stojí v ladovsky krásné poloze a laskavě shlíží na mříčenské chalupy a domky rozběhlé v táhlém údolí. Od kostela a zvláště pak z věže se otvírá nádherný pohled na západní Krkonoše. Současná stavba vznikla až v 18. století na místě starého kostela – loď a presbyterium r. 1716, věž r. 1787.

Interiér s plochostropou lodí, klenutým presbyteriem a prostým venkovským vybavením nese půvab lidového cítění. K nejbohatším výtvarným prvkům patří bohatá balustráda kůrového zábradlí. Často se tu provozovala i dost náročná hudba. Vydatným pomocníkem v tomto úsilí vždy byly varhany. V prosté skříni s naivní sochou sv. Cecílie se ukrývá vzácný nástroj, dílo Ignáce Predigera z roku 1827. Na sklonku minulého století byly některé rejstříky již nepoužitelné a úniky vzduchu děrami po červotoči takové, že pokud chtěl varhaník dosáhnout jen trochu mohutnější hry, muselo se spolu s elektrickým pohonem měchů použít i klasické šlapání. Nesmírně náročné opravy nástroje se ujal Karel Müller (provedl ji zdarma!) a za pomoci několika nadšenců varhany skvělým způsobem opravil. Dnes nástroj dobře slouží při bohoslužbách i při koncertech.

Za dalším pokladem musíme do nevelké zvonice v hlavní věži. S trochou napjaté zvědavosti stoupáme po dřevěných schodech. Klid ruší jen rozvážný chod věžních hodin. Ještě mě stačí zaujmout v omítce vedle okna vyrytý nápis „ať žije zvoník“ a zvon je před námi. Nevelký, prostý, ušlechtilého tvaru.

Památkový úřad pod záminkou dokumentace zdržoval odvoz vzácných památek a podle Ambrožovy korespondence přečkal mříčenský zvon zlé časy pečlivě uschován a utajen v Praze. Podle druhé verze nakonec musel s ostatními kovovými „bratry“ do Německa a s řadou z nich byl po válce nalezen neporušený v ochranném pískovém zásypu poblíž Hamburku.

V tichosti stojíme a nasloucháme pravidelným úderům. Z Mříčné 15. století již nezůstalo nic, jenom zvon. Lidská jména i jejich osudy odvál čas. A přesto slyšíme stejný hlas, jako slýchali naši dávní předkové…

Mříčenský kostel náleží k velmi živým svatyním a patří k nejmalebnějším dominantám západních Krkonoš. Tím vším spoluvytváří atmosféru našeho domova.

 

GPS: 50.60062869103719, 15.466314541664019

Zobrazit polohu na mapě

Naplánujte si trasu (přes google mapy)

Jít zpět

Mapa k článkům - kliknutím zobrazíte informace

Vybrali jsme pro Vás